PUBLICYSTYKA

Ciężki los niepełnosprawnych

W miesiącu kwietniu i maju został przeprowadzony audyt dotyczący barier architektonicznych i komunikacyjnych w Jastrzębiu-Zdroju. Ogółem sprawdzono kilkadziesiąt jednostek podlegających miastu, między innymi 23 przedszkola, 26 szkół, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i podległe jednostki, Miejską Bibliotekę Publiczną, Jastrzębski Zakład Komunalny, Ośrodek Pomocy Społecznej czy Zespół Ognisk Wychowawczych.

„Tylko w 8 placówkach nie stwierdzono barier architektonicznych, co stanowi zaledwie 17 procent ogółu jednostek miejskich. Natomiast w 30 jednostkach znajduje się podjazd lub wejście usytuowane na parterze. Jeśli chodzi o bariery komunikacyjne, to w większości placówek nie ma tłumacza języka migowego. W przypadku oznakowania dla osób niewidomych i niedowidzących, faktycznie, we wszystkich jednostkach jest naprawdę duży problem” – mówiła Halina Humeniuk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, w czasie środowej, 13 czerwca, konferencji prasowej. Jednocześnie zauważyła, że najlepiej dostosowany oraz oznakowany do potrzeb osób niepełnosprawnych jest budynek jastrzębskiego magistratu.

Potem głos zabrali najbardziej zainteresowani, czyli osoby niepełnosprawne z naszego miasta. „Poruszanie się z białą laską, no, jest to trudne. Nie wszędzie są te krawężniki wyczuwalne” – mówił jeden z uczestników konferencji. Z kolei osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, miała szereg zastrzeżeń dotyczących barier architektonicznych w Jastrzębiu-Zdroju. Na czele tej listy pojawiła się... ubikacja w Jarze Południowym, z której nie mogą korzystać „wózkowicze”, ale także „zrujnowany” chodnik przy ulicy Cieszyńskiej oraz zmodernizowany chodnik i schody w dzielnicy Zdrój, stanowiące poważną przeszkodę dla wózków inwalidzkich, jak również tych dziecięcych.

„Bijemy się w piersi! Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby te przeszkody były sukcesywnie likwidowana” – zadeklarowała prezydent Anna Hetman.

fot. archiwum

informacja własna

DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE