PUBLICYSTYKA

Kto pamięta dawną kolej?

Niedawno okolice historycznego wiaduktu kolejowego w okolicach ulicy Pszczyńskiej stały się areną niecodziennych wydarzeń. „Uwijający się” robotnicy Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego, przecznica zablokowana wymownym znakiem drogowym, wreszcie – drabina zabrana zapobiegliwie przez wykonujących roboty. Kto był sprawcą tego „małego zamieszania”, chciałoby się zapytać?

Otóż tłumaczymy zapobiegliwie, że mowa o wyjątkowej osobie: Marku Wróblu, jastrzębianinie i pasjonacie lokalnej historii, który odkrywa dla nas tajemnice regionu. Tym razem padło na zabytkową tablicę z początku XX wieku.

„W swoich poszukiwaniach śladów przeszłości kolejnictwa natrafiłem na płytę żeliwną umieszczoną na żebrach wiaduktu, położonego pomiędzy dawnym targowiskiem miejskim przy ulicy Północnej a ulicą Pszczyńską. Z napisu wiadomo, że konstrukcja żelazna wiaduktu została wykonana w 1909 roku w odlewni żeliwa fabryki maszyn i budowy kotłów, należącej do H. Koetza i C. Buschela” – to już słowa Jarosława Mrożkiewicza, popularnego nauczyciela historii i miłośnika ziemi jastrzębskiej, który pisał o „znalezisku” na łamach „Biuletynu Galerii Historii Miasta”.

Jednak zanim tablica trafiła na zasłużoną emeryturę do Galerii Historii Miasta, musiało upłynąć sporo wody w pobliskiej Ruptawiance. Jak wspomina Marek Wróbel, gdyby nie jego upór, nie osiągnąłby tego, co zaplanował. Wizyty w jastrzębskim magistracie, ustalenie numeru działki, na której znajdował się wiadukt z tablicą, kolejne monity do centrali PKP i spotkanie z przedstawicielem kolei... Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że droga do upragnionego celu nie była usłana różami.

„W końcu udało się! Tablica została przekazana do Galerii Historii Miasta. Swoją drogą, to już apel do miejskich włodarzy, warto byłoby pochylić się nad tym miejscem. Bo czy przeciekający dach w budynku, który jest skarbnicą jastrzębskiej pamięci, to wymarzona wizytówka dla naszego miasta?" – pyta retorycznie Marek Wróbel.

fot. Marek Wróbel

informacja własna

DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE