PUBLICYSTYKA

Nigeryjczyk w Pniówku

Studenci z Chile, Wietnamu i Nigerii biorący udział w 10. Letniej Szkole Inżynierii Górniczej poznali technologie stosowane przy produkcji węgla w kopalni Pniówek. Studenci zjechali na poziom 830 metrów i zapoznali się z rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w ścianie B-3.

„Dla studentów, głównie z Chile, to była bardzo ciekawa wycieczka. W Chile są zaledwie dwie kopalnie węgla kamiennego i sporo kopalni rud. Rozwiązania stosowanie w polskim górnictwie to dla nich zupełna nowość” – powiedział po wyjeździe na powierzchnię dr Krzysztof Skrzypkowski z AGH, opiekun grupy.

10. Letnia Szkoła Inżynierii Górniczej jest organizowana przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH oraz Fundację na rzecz AGH. Letnia Szkoła jest dla zagranicznych studentów okazją do wymiany informacji i rozwoju zawodowego. W szkole uczeń może zapoznać się ze wszystkimi typami górnictwa jednocześnie, zarówno podziemnymi, jak i powierzchniowymi. Kluczowe zagadnienia podczas letniego pobytu dotyczą złóż węgla kamiennego, soli, rud i innych surowców. Studenci otrzymują przegląd wszystkich procesów i zagadnień związanych z ich eksploatacją.

Podczas tegorocznej szkoły studenci odwiedzili już kopalnię rud cynku i ołowiu w Olkuszu-Pomorzanach, fabrykę materiałów wybuchowych w Bieruniu oraz katowicki Famur. Po kopalni Pniówek studenci odwiedzą jeszcze kopalnię soli w Bochni.

fot. JSW

informacja nadesłana

DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE