PUBLICYSTYKA

Zagrożone miejsca

W życiu codziennym spotykamy się z wieloma incydentami, które naruszają nasz spokój, zakłócają normalne funkcjonowanie, a nawet pozbawiają poczucia bezpieczeństwa. Nie chodzi tutaj o jakieś gwałtowne wydarzenia w rodzaju napadu czy kradzieży, ale raczej drobniejsze przypadki, które stanowią uciążliwości na co dzień. Często wiążą się one z tymi sami miejscami i pojawiają się wielokrotnie. Mogą to być na przykład źle zaparkowane samochody lub zbyt szybko i niebezpiecznie jeżdżące po ulicach, niszczenie zieleni czy wolno puszczane psy.  

Nie wiemy za bardzo, co z tym robić. Samemu „użerać się” ze sprawcami czy z każdym takim przypadkiem ganiać do mundurowych? Poddawać się kłopotliwym procedurom, a co najmniej notatkom służbowym, być spisywanym, jakbyśmy to sami te problemy powodowali. Co gorsza narażać się na pogardliwe określenia „kapuś” i ewentualny odwet ze strony „zakapowanego”, nawet jeśli tylko miałby sprowadzić się do słownych wymyślań. Gdyby tylko był jakiś sposób, żeby zwrócić uwagę mundurowych na irytująca uciążliwość, bez potrzeby chodzenia do nich i przedstawiania się!

I jest taki sposób! W pełni anonimowy, bezpieczny i bardzo prosty. No, z małym „ale”. Trzeba trochę umieć posługiwać się komputerem i korzystać z internetu. Jeśli potrafimy, to „bułka z masłem”, jeśli jeszcze nie, to też żadna tragedia. Maszerujemy do znajomego lub członka rodziny, który to potrafi, a każdy takiego ma, i on już pomoże. W najgorszym wypadku do najbliższego przedstawiciela młodego pokolenia, a jego w szkole już tego obowiązkowo uczą.  

Więc jeśli chcemy na przykład przekazać mundurowym, że ktoś nagminnie parkuje uciążliwie w niewłaściwym miejscu samochód, a przy tym nie ujawniać siebie, to najprościej skorzystać z mapy zagrożeń bezpieczeństwa i na niej pokazać, gdzie to auto jest parkowane. I to nie ruszając się z domu (swojego lub właściciela komputera). Reszta należy do mundurowych, a my pozostajemy anonimowi i nikt od nas nic nie chce.

Jak to robimy? Całkiem prosto. Wchodzimy na stronę policji (policja.pl) lub na jasnet.pl i szukamy okienka z napisem Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Klikamy i mapa się otwiera. W okienku „Wyszukaj” wpisujemy nazwę miejscowości i otwiera się jej mapa. Na mapie znajduje się czerwone kółko z plusem, klikamy w nie i zaznaczamy na mapie miejsce „przestępstwa”. Otwiera się okienko, w które wpisujemy datę i opis wydarzenia, a nawet możemy (ale nie musimy) dołączyć zdjęcie. Podpisywać się ani wpisywać naszych danych nie musimy. I tyle! Trudniej się tłumaczy niż wykonuje. Warto samemu spróbować. To niczym nie grozi, a pomóc może.

I co się będzie działo? Na zaznaczonym miejscu pojawi się zielone kółko, co oznacza, że wpis został przekazany właściwej komendzie policji, która ma 2 dni na założenie dla tego miejsca karty zagrożenia bezpieczeństwa. Po założeniu karty kółko zmienia kolor na żółty, co oznacza, że policjanci zweryfikują to miejsce w ciągu 5 dni. Po zweryfikowaniu, jeśli nie jest to wpis fałszywy, kółko zmienia kolor na czerwony, co oznacza, że to miejsce będzie regularnie patrolowane i każdy taki patrol zostanie wpisany do karty zagrożenia bezpieczeństwa. Czyli mamy, co chcieliśmy – policjanci będą mieli na oku, czy w tym miejscu będą nieprawidłowo parkowane samochody.

Trzeba tu zaznaczyć jedną ważną rzecz. Zaznaczenie na mapie takiego miejsca nie powoduje natychmiastowego wysłania patrolu, do tego służy tradycyjne zgłoszenie, np. telefoniczne na numer 112 lub 997. Punkt na mapie powoduje natomiast, że to miejsce będzie patrolowane przez dłuższy czas i sprawdzane, czy wykroczenie się tam nie powtarza.

Oczywiście, niewłaściwe parkowanie to tylko jedna z kategorii zagrożeń na mapie. Jest ich łącznie 25 i można je zobaczyć w legendzie mapy lub przy wpisywaniu kolejnego punktu zagrożeń. Są wśród nich takie jak: przekraczanie prędkości, akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się zdemoralizowanych nieletnich, spożywanie alkoholu i środków odurzających, wałęsające się psy, żebractwo i bezdomność oraz inne.

Jeśli działanie policji okaże się skuteczne i zaznaczone uprzednio miejsce przestanie być zagrożone, to kółko je określające zmieni kolor na niebieski. Rzecz jasna, zdarzają się też dowcipnisie i zaznaczają np. utonięcia na środku ulicy, takie bezsensowne punkty po sprawdzeniu, zaznaczone są kolorem szarym.

Taka mapa to tylko narzędzie i jej przydatność będzie zależała od sposobu jej wykorzystywania. I to z obydwu stron: ze strony mieszkańców, którzy będą chcieli ją wykorzystywać i zaznaczać rzeczywiste zagrożenia, a drugiej ze strony mundurowych, którzy w sposób rzetelny będą na zgłoszenia reagować, a więc czy weryfikacja tego miejsca będzie staranna (np. poprzez wywiad z okolicznymi mieszkańcami) i czy potem takie miejsce będzie często patrolowane i reakcja właściwa.

„Traktujemy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa bardzo poważnie i posługujemy się nią przy organizowaniu naszej pracy operacyjnej. Zachęcamy również mieszkańców do korzystania z niej. To oni mogą i powinni wskazywać nam, na jakie miejsca mamy zwracać uwagę. I razem, przy takiej współpracy z pewnością uda nam się je eliminować, a już na pewno zmniejszyć ich liczbę i stopień zagrożenia, co zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie uciążliwości życia codziennego i podniesie poczucie bezpieczeństwa” – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju mł. asp. Bogusława Dudek.

Wiele osób z mapy już korzysta. Na przykład w samym Jastrzębiu od 1 stycznia do 5 czerwca tego roku ogółem zaznaczono w Jastrzębiu-Zdroju 537 takich miejsc. Z czego 241 miejsc, gdzie notorycznie przekraczana jest prędkość samochodów, 100 miejsc złego parkowania, 48 miejsc spożywania alkoholu, 31 miejsc złej organizacji ruchu drogowego oraz inne nieprawidłowości. Niestety, z tego 147 wpisów to wątpliwe „dowcipy”. No cóż, są i tacy.

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt korzystania z mapy zagrożeń. Można z niej wyczytać, które miejsca w mieście (czy w gminie) są uciążliwe i dlaczego na przykład warto ich unikać albo bardziej tam uważać. Mogą to być ulice, gdzie notorycznie przekracza się prędkość, źle parkuje lub jest się narażonym na bezpańskie psy.

Nie da się zapewnić, a przynajmniej poprawić stanu bezpieczeństwa czy zmniejszyć uciążliwości tzw. życia społecznego bez współpracy mundurowych ze zwykłymi mieszkańcami. I to świadomi obywatele rozwiniętych społeczeństw dobrze wiedzą. Jednym bez drugich będzie znacznie trudniej i trzeba szukać różnych możliwości takiej współpracy. Mapa Zagrożeń jest bardzo dobrym krokiem w tym kierunku.

To co? Spróbujemy? Kliknij tutaj!>>>

fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Jastrzębie-Zdrój

JN

DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE